Cron Jobs در سی پنل

  شکوفه یوسفی      1      آموزش های سی پنل -

چنانچه بخواهیم عملکرد خاصی را در زمان مشخصی و یا با تکرار در host   یا سرور (مبتنی بر پایه لینوکس ) داشته باشیم باید از Cron Jobs استفاده کنیم. در واقع کران جابز یا کرون جابز قابلیت ابزاری است که برای اجرای دستورات خاص در زمان مشخص استفاده میشود. فراویر در این اموزش شما را با این قابلیت پرکاربرد در لینوکس آشنا کرده و نحوه کار  با آنرا به شما عزیزان آموزش خواهد داد

آموزش Cron Jobs سی پنل

همانطور که گفته شد Cron Jobs قابلیت برخواسته از سیستم عامل های بر پایه لینوکس است. اما در میزبانی وب، این قابلیت بصورت یک ابزار در اختیار کاربران هاست قرار داده می شود. در این آموزش کرون جابز را با کنترل پنل سی پنل معرفی و آموزش خواهیم داد. برای دسترسی به ابزار Cron Jobs کافیست بصورت زیر اقدام کنید:

  1. ورود به سی پنل
  2. کلیک بر روی گزینه Cron Jobs واقع در بخش ADVANCED

قبل از شروع کار لازم به ذکر است توجه داشته باشید که در صفحه مخصوص Cron Jobs طبق تصویر زیر بخشی به نام Cron Email وجود دارد که می توانید ایمیل خود را در آن وارد کنید تا پیغام های اجرا یا خطای کران جابز برای شما ارسال شود.

توجه داشته باشید که اگر سیکل اجرای Cron Jobs بهم نزدیک است بهتر است از وارد کردن ایمیل خودداری نمایید. علت این است که اگر برای مثال سیکل اجرایی یک کران جابز هر 5 دقیقه یکبار باشد در طی 24 ساعت تعداد 288 ایمیل برای شما ارسال می شود و این موضوع ممکن است موجب بروز مشکل به لحاظ ارسال ایمیل انبوه از هاست شود.

آموزش ایجاد Cron Jobs در سی پنل

بیشترین کاربرد کران جابز در هاست برای فراخوانی دستورات اجرایی است. این دستورات می تواند به صدها حالت مختلف باشد و بر اساس نیاز در نظر گرفته شود. یکی از کاربردهای بسیار مهم Cron Jobs در میزبان فا در اتوماسیون WHMCS است. همانطور که می دانید چندین هزار کاربر در سیستم پرتال ناحیه کاربری میزبان فا عضو هستند و همه آنها دارای سرویسهای فعال هستند. مواری نظیر صدور صورتحساب، اطلاع رسانی برای تمدید، تعلیق، رفع انسداد و ده ها مورد دیگر به هیچ عنوان بصورت عادی و با عملکرد نیروی انسانی قابل مدیریت نیست! پس در اینجا Cron Jobs راه چاره است تا بصورت خودکار اجرا شده و موارد ذکر شده انجام شود.

ایجاد انواع Cron Job در سی پنل

همانطور که گفته انواع دستورات و عملکردهای مجاز را می توان در کران جابز تعریف کرد. در ادامه چند مثال آورده شده است:

مثال 1 : فرض کنید می خواهیم فایل task.php در مسیر home/user/public_html هر 30 دقیقه یکبار اجرا شود.

برای اینکار تنها کافیست مانند تصویر زیر از منوی کشویی Common Settings گزینه Twice Per Hour را انتخاب کنیم.

با اینکار سایر گزینه های زمانی Cron Jobs بصورت خودکار تکمیل می شوند. در ادامه و برای اجرای کران جابز تنها کافیست بر روی لینک Add New Cron Job کلیک کنید تا در لیست وظایف اجرایی قرار گیرد.

مثال 2 : فرض کنید می خواهیم فایل task.php در مسیر home/user/public_html روز دهم هر ماه، ساعت 14:30 اجرا شود!

به این منظور باید موارد را بصورت تصویر زیر تنظیم نمایید.

با مثال های فوق قاعدتا نحوه کار با کران جابز مشخص می شود اما اگر چنانچه باز هم ابهام یا سوالی دارید لطفا آنرا در بخش نظرات مطرح نمایید تا به آن پاسخ داده شود.

آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها