چگونه در وردپرس مطلب بنویسیم

  شکوفه یوسفی      1      وردپرس -

در این بخش از سری مطالب آموزش وردپرس در فراویر با آموزش نوشتن مطلب در وردپرس در خدمت شما کاربران گرامی خواهیم بود.
در این مطلب با موارد زیر آشنا میشوید :

  • آموزش تمام ابزارهای و بخش های ویرایشگر وردپرس
  • آموزش نوشتن مطلب جدید در وردپرس
  • آموزش نوشتن ادامه مطلب در وردپرس
  • آموزش استفاده از ویرایشگر وردپرس

یاد اور میشویم که در قسمت های قبل به طور کامل در مورد وردپرس و کار با پیشخوان وردپرس و .... صحبت کردیم .

آموزش نوشتن مطلب در وردپرس
نوشتن مطلب جدید در وردپرس


برای اینکه وارد بخش نوشتن مطلب جدید در وردپرس شوید ،  باید از پیشخوان وردپرس منوی نوشته ها، گزینه افزودن نوشته رو کلیک کنید تا وارد بخش نوشته‌ی تازه شوید. مانند تصویر زیر :

نوشتن مطلب جدید در وردپرس
بعد از زدن گزینه افزودن نوشته مانند تصویر زیر صفحه اصلی نوشته تازه ظاهر می شود :

نوشته تازه در وردپرس

 

 

چگونه در وردپرس مطلب بنویسیم 


در مرحله بعد  برای نوشتن مطلب باید ابتدا عنوان مطلبتون رو بنویسید و بعد به سراغ نوشتن متن مطلب بروید. در تصویر زیر بخش عنوان نوشته رو میبینید :

عنوان نوشته تازه در وردپرس

بعد از انتخاب عنوان باید متن نوشته رو بنویسید، برای نوشتن مطلب باید از بخش زیر باکس (جعبه) عنوان استفاده کنید و متن نوشته رو در آن وارد کنید. مانند تصویر زیر :

ویرایشگر نوشته تازه در وردپرس

به این باکس که متن نوشته رو داخل آن مینویسیم، ویرایشگر نوشته وردپرس گفته می شود. شما می توانید از این بخش متنی را که نوشته اید را ویرایش کنید. (مثل چیدمان، بولد کردن، نقل قول کردن، رنگی کردن و . . .)

بعد از این که عنوان و متن نوشته رو وارد کردید باید دسته یا موضوع نوشته رو مشخص کنید. برای انتخاب دسته نوشته باید از سمت چپ از بخش دسته ها، دسته نوشته رو انتخاب کنید. مانند تصویر زیر :

دسته نوشته تازه در وردپرس

در بخش دسته ها اگر دسته مورد نظرتون رو پیدا نکردید میتوانید از بخش پایین دسته ها، گزینه افزودن دسته تازه رو کلیک کنید و دسته مورد نظرتون رو وارد کنید. (اگر در مورد دسته های چیزی نمیدانید میتوانید مقاله دسته بندی نوشته ها در وردپرس رو ببینید.)

بعد از این که دسته موضوعی مطلب رو انتخاب کردید باید برای نوشته خود برچسب انتخاب کنید. برای این کار میتوانید از بخش سمت چپ، از جعبه برچسب ها استفاده کنید مانند تصویر زیر: (برچسب ها رو با کامای خارجی , از هم جدا می شوند)

برچسب در نوشته تازه در وردپرس

توجه :  وقتی کاربری در سایت شما میخواهد مطلبی رو پیدا کند بر اساس برچسب مطلب جستجو میکند پس سعی کنید برچسبی را انتخاب کنید که مرتبط با مطلب است. مثلا اگر مطلبتون در مورد موبایل سامسونگ است، برچسب مطلب شما مثلا میتواند کلمات موبایل، موبایل سامسونگ و سامسونگ باشد. در مورد برچسب ها بیشتر در مقاله مدیریت برچسب ها در وردپرس صحبت میکنیم

بعد از این که برای مطلب برچسب مشخص کردیم باید به سراغ انتشار مطلب یا پیش نویس کردن مطلب برویم. در ابتدا برای انتشار مطلب، کافیه از بخش سمت چپ از جعبه انتشار، دکمه انتشار رو بزنید تا مطلب در سایت منتشر شود. مانند تصویر زیر:

انتشار مطلب جدید در وردپرس

در ادامه آموزش نوشتن مطلب در وردپرس، بعضی وقت ها نمیخواهیم سریع مطلب رو منتشر کنیم و میخواهیم مطلب رو که نوشتیم، آن را ذخیره کنیم برای ذخیره کرده میتوانیم از گزینه ذخیره پیش نویس استفاده کنیم تا مطب پیش نویس شود مانند تصویر زیر:

ذخیره پیش نویس مطلب در وردپرس

 

آموزش گام به گام نوشتن ادامه مطلب در وردپرس


یکی از سوالاتی که به شدت پرسیده می شود نوشتن ادامه مطلب در وردپرس است. برای نوشتن ادامه مطلب در وردپرس کافیه ابتدا آن مقدار متنی رو که میخواهید در ویرایشگر وردپرس بنویسید بعد از بخش ابزارهای ویرایشگر نوشته وردپرس گزینه گذاشتن واژه بیشتر (کلید میانبر Shift+Alt+T) رو بزنید بعد ادامه نوشته رو بنویسید مانند تصویر زیر :

نوشتن ادامه مطلب در وردپرس

بعد از این که دکمه انتشار رو میزنید خروجی مانند تصویر زیر می شود :

نوشتن ادامه مطلب

آموزش تصویری استفاده از ویرایشگر وردپرس


حال باید به سراغ آموزش استفاده از ویرایشگر وردپرس برویم . بعد از این که در مورد نوشتن مطلب در وردپرس صحبت کردیم ، در این بخش در مورد استفاده از ویرایشگر وردپرس صحبت می کنیم.

از بخش بالا شروع میکنیم، در بخش سمت چپ ویرایشگر دو گزینه به نام دیداری و متن وجود دارد. اگر حالت دیداری رو بزنید میتوانید با دکمه ها، روی متن تغییرات رو انجام دهید. ولی اگر میخواهید به صورت کد، کارها رو انجام دهید میتوانید از بخش متن استفاده کنید. مانند تصویر زیر :

حالت دیداری در نوشته جدید در وردپرس

اگر دکمه متن رو بزنید باید به صورت کد (باید به html و css مسلط باشید) کار کنید. مانند تصویر زیر : (معمولا با نام حالت html میشناسند)

حالت متن در نوشته جدید در وردپرس

اگر خواستید به صورت تمام صفحه کار کنید و فقط ویرایشگر نوشته وردپرس رو ببینید یعنی منوهای وردپرس و جعبه های کنار رو نبینید می تونید از دکمه حالت نوشتن بدون مزاحم استفاده کنید مانند تصویر زیر : (این کار تمرکز شما برای نوشتن را بالا میبرد.)

حالت نوشتن بدون مزاحم در نوشته جدید در وردپرس

چگونه ( در وردپرس ) عکس و فیلم به مطلب اضافه کنیم :
اگر بخواهیم در مطلبمون عکس، فیلم یا صوت قرار دهیم کافیه از بخش بالا گزینه افزودن پرونده چند رسانه ای رو کلیک کنید مانند تصویر زیر :

اضافه کردن عکس به وردپرس

بعد از زدن دکمه مانند تصویر زیر، پنجره افزودن پرونده چندرسانه‌ای نمایش داده می شود از این بخش میتوانید عکس، فیلم یا صوت مورد نظر رو انتخاب کنید و بعد از آپلود آن را در نوشته خود قرار دهید :

اضافه کردن فیلم به وردپرس

 چگونه سایز نوشته در ویرایشگر وردپرس را تغییر دهیم  :
برای تغییر سایز نوشته هم میتوانید از گزینه بند استفاده کنید. کافیه پاراگراف یا عنوان مورد نظرتون رو انتخاب کنید و با استفاده از تگ های h متن مورد نظر رو بزرگ کنید. مانند تصویر زیر :

تغییر سایز فونت در ویرایشگر وردپرس
 چگونه در وردپرس به مطلب لینک اضافه کنیم :
اکر میخواهید متنی یا کلمه ای رو به یک آدرس لینک کنید می توانید از گزینه لینک استفاده کنید. مانند تصویر زیر :

اضافه کردن لینک به مطلب در وردپرس

اگر خواستیم متنی رو تراز کنیم یا راست چین، چپ چین و وسط چین کنیم میتوانیم از دکمه های ویرایشگر وردپرس استفاده کنیم مانند تصویر زیر :

تراز کردن متن در ویرایشگر وردپرس

اگر خواستیم متنی رو رنگ کنیم کافیه متن مورد نظر رو انتخاب کنیم بعد از بخش ابزارهای ویرایشگر نوشته وردپرس، گزینه رنگ رو انتخاب کنیم. مانند تصویر زیر :

رنگ کردن متن در ویرایشگر نوشته

اگر خواستیم فهرست عددی یا لیست نشانه دار درست کنیم کافیه لیست رو انتخاب کنیم و از بخش ابزارهای ویرایشگر گزینه مورد نظر رو انتخاب کنیم مانند تصویر زیر :

لیست دار کردن مطالب در ویرایشگر نوشته در وردپرس

 

 

اموزش تصویری اضافه کردن نقل قول در مطلب در ورد پرس : 


وقتی می خواهید سخنی یا مطلبی از کسی رو در متن مطلب خود قرار دهیم  باید از ابزار نقل قول استفاده کنید. برای نقل قول کردن یک متن باید آن را انتخاب کنید بعد دکمه نقل قول رو بزنید مانند تصویر زیر :

نقل قول کردن متن در ویرایشگر وردپرس

آموزش استایل دادن به متن در ویرایشگر نوشته وردپرس :
بعضی وقت ها میخواهید متننتون از حالت ساده خارج شود و به متنتون استایل دهید. مثلا میخواهید جایی رو از متن بولد کنید یا کج کنید. برای این کار باید از ابرازهایی استایل دهی استفاده کنید. ویرایشگر نوشته وردپرس چند گزینه برای این کار دارد. برای درک بهتر این موضوع عکس پایین رو ببینید.

استایل دادن به متن در ویرایشگر نوشته وردپرس

آموزش اضافه کردن کارکتر ویژه در ویرایشگر نوشته در وردپرس :
ممکن است بخواهید در مطلب یک کارکتر خاصی رو قرار دهید برای این کار میتوانید از دکمه کارکتر ویژه از بخش ابزارهای ویرایشگر نوشته وردپرس استفاده کنید مثل تصویر زیر :

اضافه کردن کارکتر ویژه در ویرایشگر نوشته

آموزش نوشتن متن انگلیسی در ویرایشگر نوشته وردپرس :
چنانچه بخواهید یک متن انگلیسی یا خارجی رو در متن خود قرار دهید. چون خارجی ها از چپ به راست مینویسند باید تو متن ما هم باید از چپ به راست بنویسید برای این کار باید متن رو انتخاب کنید و گزینه چپ به راست رو انتخاب کنید مانند تصویر زیر :

نوشتن متن انگلیسی در ویرایشگر نوشته وردپرس


اگر خواستید یک خط افقی در متن بذارید و دو پاراگرف رو از هم جدا کنید میتوانید از گزینه خط افقی استفاده کنید. کافیه خط مورد نظر رو کلیک کنید و گزینه خط افقی رو بزنید مانند تصویر زیر :

اضافه کردن خط افقی در متن

آموزش بازگردانندن متن به حالت اولیه و پاک کردن استایل های متن :
اگر بخواهید متن رو به حالت اولیه بازگردانید و تمام استایل های آن را حذف کنید (مثلا بولد شدن، کج شدن، رنگ و . . .) باید متن مورد نظر رو انتخاب کنید و گزینه پاک سازی ساختار رو بزنید تا تمام استایل ها حذف شوند. مثل تصویر زیر :

پاک کردن استایل های متن در وردپرس


بعضی وقت ها از سایتی متنی رو بر کپی میکنید و نمیخواد استایل و لینک های آن متن همراه آن کپی شود و فقط خود متن کپی شود. برای این کار کافیه بعد از کپی کردن متن، در بخش ادیتور گزینه به صورت متن ساده و چسباندن رو انتخاب کنید و متن رو کپی کنید تا متن بدون هیچ کونه استایل و لینکی کپی شود مانند تصویر زیر :

آموزش میانبرهای ویرایشگر نوشته وردپرس :
برای اینکه  سریع تر کار کنید می توانید از میانبرها استفاده کنید. برای این که بدونید برای هر کار و دکمه چه میانبری وجود دارد می توانید گزینه میانبرهای صفحه کلید رو بزنید و لیست کامل میانبرها رو ببینید مانند تصویر زیر :

میانبرهای ویرایشگر نوشته وردپرس

صفحه اصلی آموزش جامع وردپرس

منبع :  wpsho.com
آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها