معرفی وردپرس و ویژگی های آن

  شکوفه یوسفی      1      وردپرس -

وردپرس و ویژگیهای آن

همانطور که در مطالب قبل گفتیم بهتر است بعد از خرید هاست و دامین یک سیستم سایت ساز انتخاب کنید .پیشنهاد فراویر به شما انتخاب وردپرس است . در ادامه با ماهمراه باشید تا در مورد تاریخچه ، مخزن و سیستم مدیریت محتوای وردپرس آشنا شوید .

 

تعریف وردپرس :

اگر بخواهیم به صورت خودمونی بگیم، وردپرس یک سیستم سایت ساز است که میتوان با آن هر مدل سایتی که مد نظرتون است رو به راحتی پیاده سازی کرد . وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای (CMS) رایگان می باشد که به صورت اپن سورس ارائه شده است. .
شما میتوانید با وردپرس هر نوع سایت مثل : وبلاگی، شخصی، فروشگاهی، همکاری در فروش، شرکتی و . . . را راه اندازی کنید. یکی از خوبی های وردپرس داشتن منابع غنی آموزشی و ابزاری است. منظور از ابزاری یعنی وردپرس دارای قالب و افزونه های فراونی است که میتوان هر نوع وبسایتی رو فقط با چند کلیک پیاده سازی کرد.

وردپرس یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین سایت سازهای جهان است که شما به راحتی میتوانید آن را توسعه دهید و بر اساس نیاز خود آن را ارتقا دهید. البته پلاگین های زیادی برای این کار وجود دارد.

نکته: مهمترین ویژگی وردپرس، ساده بودن پیشخوان و محیط کاربری آن است.

ویژگی های وردپرس
پس از تعریف وردپرس تا حدودی متجه شدید وردپرس چیست بحالا بهتر است  به سراغ ویژگی های وردپرس بریم و در مورد ویژگی های وردپرس صحبت کنیم. در بخش زیر تعدادی از ویژگی های وردپرس رو لیست کردیم و در مورد هر کدوم توضیح مختصری ارائه می کنیم.

  1. وردپرس کاملا رایگان
  2. یادگیری وردپرس آسان است
  3. مدیریت آسان وردپرس
  4. مدیریت رسانه در وردپرس
  5. امنیت وردپرس
  6. سئو فوق العاده وردپرس

ویژگی های وردپرس

وردپرس کاملا رایگان می باشد 
در بخش تعریف وردپرس  در این باره صحبت کردیم که وردپرس کاملا رایگان است یعنی میتوانید آن را رایگان دانلود، نصب و توسعه دهید. وردپرس به صورت اُپن سورس ارائه شده است و شما به راحتی میتوانید آن را توسعه و گسترش دهید.

یادگیری وردپرس ساده و آسان می باشد 
بنده با جرات تمام می گویم وردپرس ساده ترین سایت ساز حال حاضر دنیا است. خودم با ده ها سیستم سایت ساز کار کرده ام که هر کدام پیچیدگی خاص خودش را داشته است ولی وردپرس به شدت ساده و یادگیری وردپرس خیلی خیلی آسان است. پس نگران استفاده از وردپرس و پیچیدگی آن نباشید.

مدیریت وردپرس آسان می باشد

در بخش بالا گفتیم که یادگیری وردپرس به شدت آسان است. وردپرس داری یک بخش مدیریتی ساده و جمع و جور است که میتوان به راحتی با آن کار کرد. خیلی از کاربران وقتی با یک سایت ساز کار میکنند دچار سردرگمی می شوند ولی وردپرس به هیچ عنوان این جور نیست و مدیریت آن آسان و روان است.

مدیریت رسانه در وردپرس ساده و روان می باشد 
یکی از بخش های هر سایت ساز، بخش رسانه آن است در وردپرس مدیریت رسانه به شدت ساده و روان است یعنی شما میتوانید به راحتی تمام رسانه های خود (عکس، فیلم، صوت و هر فایلی) را مدیریت کنید.

امنیت وردپرس بسیار قوی می باشد

اگر مدت ها پیش در مورد امنیت وردپرس صحبت میکردن میگفتم امنیت آن بسیار قوی نیست ولی در حال حاضر امنیت وردپرس روز به روز بهتر و قوی تر می شود و خدا رو شکر تعداد زیادی پلاگین امنیت وردپرس وجود دارد که میتوان وردپرس را ضد گلوله کرد. پس جای نگرانی برای امنیت وردپرس وجود ندارد.

بخش سئو وردپرس بسیار فوق العاده می باشد 

یکی از بخش های مورد علاقه من در مورد وردپرس بخش سئو وردپرس است. خود من با سیستم های زیادی کار کاردم از جوملا گرفته تا دروپال ولی واقعا اگر بحث سئو رو در نظر بگیریم سئو وردپرس یک سر و گردن بالاتر از بقیه سیستم های سایت ساز است. خیلی از دوستان من وقتی وردپرس رو پیشنهاد میدادم قبول نکردن و نظرشون روی جوملا بود و میگفتن سئو جوملا خیلی بهتر از وردپرس است ولی وقتی چند وقت از جوملا استفاده کردند کاملا متوجه حرف من شدند. البته این رو متذکر شوم که سئو فقط سیستم سایت ساز نیست و پارامترهای زیادی در سئو سایت دخیل هستند. پس یکی دیگر از ویژگی های بارز وردپرس، سئو وردپرس است.

البته در کنار سئو خوب وردپرس، پلاگین های فوق العاده ای سئو وردپرس برای کمک به سئو سایت وجود دارند که میتوانید از این پلاگین ها هم استفاده کنید.

تاریخچه وردپرس

 وردپرس در گذر زمان 


امیدواریم تا به الان متوجه شده باشید وردپرس چیست در این قسمت میخواهیم  تاریخچه وردپرس را مورد بررسی قرار بدهیم وردپرس توسط شخصی به نام مت مولنوگ، متولد آمریکا و ساکن آمریکا نوشته و پایگذاری شده است.
مت مولنوگ ابتدا در حوزه ساز ساکسیفون فعالیت داشت و در آموزشگاه هنرهای نمایشی و بازیگری حضور می یافت. مت مولنوگ اولین سیستمی که برای وبلاگ نویسی استفاده کرد سیستم b2/cafelog بود. ولی چون این سیستم متوقف شد به این فکر افتاد که یک سیستم وبلاگی نویسی به روز و سازگار با استانداردهای وب بنویسد که نیازهایش را برطرف کنند. سال ۲۰۰۳ سال در وبلاگ شخصی خود این موضوع رو اعلام کرد.


مولنوگ با یکی از دوستان خود به نام مایک لیتل شروع به نوشتن وردپرس با استفاده از b2 کردند. b2 توسط شخصی به نام میشل والدریگی توسعه و نوشته شده بود که بعد از مدتی به گروه برنامه نویس های وردپرس اضافه شد.
در ماه می سال ۲۰۰۳، مت مولنوگ اعلام کرد اولین نسخه وردپرس بر اساس سیستم قبلی b2 Cafelog البته با پیشرفت خوبی در دسترس است. اولین نسخه وردپرس شامل رابط مدیریت جدید،قالب جدید و تولید قالب سازگار با XHTML 1.1 است. ویرایشگر پست مانند زیر بود:

ویرایشگر نسخه یک وردپرس

در ماه می سال ۲۰۰۴ نسخه ۱٫۲ از وردپرس به همراه یک پلاگین معماری که به کاربران وردپرس اجازه توسعه و گسترش قابلیت های وردپرس توسط پلاگین های خودشان منتشر شد. یعنی کاربرها میتوانستند با برای این سیستم پلاگین بنویسند و با دیگران به اشتراک بگذارند. در همین نسخه بود که تعدادی زیادی از کاربران به سمت وردپرس کوچ کردند چون میتوانستند قابلیت های وردپرس رو بر اساس نیاز خودشون توسعه و گسترش دهند.

اضافه شدن بخش پلاگین به وردپرس

با افزایش چشم گیر کاربران در وردپرس، انگیزه توسعه دهنده گان آن بیش از پیش شد و همین امر باعث شد در سال ۲۰۰۵ وردپرس نسخه ۱٫۵ خود را با تغییرا جدید منتشر کند. در این نسخه صفحات،ابزار اعتدال نظرات،تم پیشفرض جدید کوپریک و سیستم قالب کاملا عوض شده بود و وردپرس رنگ و بوی تازه ای نسبت به نسخه های پیشین خود گرفته بود.

با افزایش چشم گیر کاربران در وردپرس، انگیزه توسعه دهنده گان آن بیش از پیش شد و همین امر باعث شد در سال ۲۰۰۵ وردپرس نسخه ۱٫۵ خود را با تغییرا جدید منتشر کند. در این نسخه صفحات،ابزار اعتدال نظرات،تم پیشفرض جدید کوپریک و سیستم قالب کاملا عوض شده بود و وردپرس رنگ و بوی تازه ای نسبت به نسخه های پیشین خود گرفته بود.

مت مولنوگ بعد از انتشار نسخه ۱٫۵ وردپرس در وبلاگ شخصی خود اعلام کرد :
در نسخه ۱٫۵ ما یک سیستم قالب فوق العاده انعطاف پذیر ایجاد کرده ایم که در عوض اینکه شما خود را با سیستم وفق دهید سیستم خود را با شما وفق میدهد. شما میتوانید تمام وبلاگهای خود را از طریق یک یک فایل واحد اجرا کنید، همچنین میتوانید برای دسته بندیهای مختلف قالب متفاوت داشته باشید. ما همچنین عناصر رایج سایتها مانند هدر،پاورقی و نوار کناری در فایل شخصی را شکسته ایم به طوریکه میتوانید در یک مکان آنرا تغییر دهید و بلافاصله آنرا ببینید.

در سال ۲۰۰۵ نسخه ۲ وردپرس با تغییرات بسیاری منتشر شد. در این نسخه داشبورد مدیریت کامل عوض شده بود. وردپرس برای ایجاد یک رابط کاربری بهتر در جاییکه کاربران نیازی به بارگذاری صفحه برای انجام کارهای ساده ندارند از JavaScript و DHTML استفاده کرد. در این نسخه کاربران با چند امکان جدید روبرو بودند مثل:

  1. افزودن دسته بندی ها و تگ ها به پست بدون ترک ویرایشگر پست
  2. حذف نظرات بدون بارگذاری مجدد صفحه نمایش نظرات

نسخه 2/0 وردپرس
نسخه 2.0 وردپرس در نسخه ۲ فقط تغییرت شامل بخش مدیریت نبود اولین نسخه از افزونه آنتی اسپم Akismet بر روی وردپرس ارائه شد. البته در کنار این افزونه یک افزونه پشتیبان گیری داده وردپرس و پشتیبان گیری وردپرس هم در کنار این افزونه همراه وردپرس منتشر شد.

توجه: در سال ۲۰۰۶ وردپرس تبدیل به شرکت شد و موسس آن کسی نبود جز بنیان گذار اصلی آن مت مولنوگ که علامت تجاری را برای وردپرس و لوگوی وردپرس را ثبت کرد.

در سال ۲۰۰۸ وردپرس به فکر طراحی یک رابط کاربری بهتر برای وردپرس بود و در طول سال چندین ویژگی جدید مثل کد کوتاه،آپدیت با یک کلیک و نصب افزونه ساختاری به وردپرس اضافه شد. در همین سال نسخه ۲٫۷ وردپرس منتشر شد. در عکس پایین بخش پیشخوان مدیریتی وردپرس رو میبینید.

نسخه 2/7 وردپرس

در سال ۲۰۱۰ علامت تجاری و آرم وردپرس به بنیاد وردپرس انتقال مالکیت یافت. سال ۲۰۱۰ سال بسیار تاثیر گذاری در وردپرس است چون این زمان قابل توجه در تاریخ وردپرس بود زیرا تضمین میکند که وردپرس رشد خواهد کرد و وابسته به شرکت یا گروه توسعه دهندگان برای ادامه پروژه نیست.
در همین سال نسخه ۳ وردپرس منتشر شد این نسخه دیگر یک نسخه وبلاگی نبود بله به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا مستقل و قوی منتشر شد. در نسخه ۳ وردپرس ویژگی های جدیدی مثل تایپ،طبقه بندی سفارشی بهتر،پس زمینه سفارشی،هدر و منوها و کمک های متنی بر روی صفحه نمایش مدیریت اضافه شده بود.

در سال ۲۰۱۲ چتند ویژگی بارز دیگر به وردپرس اضافه شد مثل قالب سفارشی،پیش نمایش قالب و مدیریت رسانه جدید که باز کاربران رو شگفت زده کردند. این چند ویژگی جدید وردپرس به کاربران جدید در ساخت گالری عکس و پیش نمایش قالب قبل از تغییر به قالب جدید کمک میکنند.
در سال ۲۰۱۳ وردپرس نسخه ۳٫۷ خود رو با ویژگی جالب آپدیت خودکار منتشر کرد یعنی کاربران در داخل پنل و پیشخوان مدیریتی میتوانند به صورت اتوماتیک وردپرس رو به روز کنند. در همین سال وردپرشس نسخه ۳٫۸ رو منتشر کرد با معرفی MP6 و رابط مدیریت وردپرس که باز یک پیشرفت چشم گیر برای وردپرس بود. رابط کاربری جدید بر روی هر دستگاه و صفحه نمایش پاسخگو بود و برای ارائه یک تجربه کاربری بهتر به کاربران انجام شد.

نسخه طلایی وردپرس

 نسخه طلایی وردپرس ، نسخه ۴ وردپرس


به جرات می توان گفت  نسخه ۴ به بعد وردپرس را از اکثر سیستم های مدیریت محتوا برتر کرد.در نسخه ۴ وردپرس به بعد، تحولات زیادی را در هسته خود تجربه کرد، سرعت و عملکرد آن به صورت چشمگیر افزایش و بهبود یافته است و خیلی امکانات جدید به این نسخه ها اضافه شد. و

نسخه طلایی وردپرس

در حال حاضر نسخه وردپرس ۴٫۹٫۱ است با امکانات عالی و فوق العاده

وردپرس فارسی
در اکثر مواقع بعد از پاسخ این سوال که وردپرس چیست با سوال دیگری روبرو میشوم آن هم این است وردپرس فارسی چیست ؟ باید بگویم هیچ فرقی بین وردپرس و وردپرس فارسی وجود ندارد فقط همان طور که از اسم آن مشخص است وردپرس که فارسی شده باشد رو وردپرس فارسی می گویند. یعنی راست چین شده و برای بخش مدیریت آن به صورت فارسی ارائه شده است.

مخزن وردپرس

در این بخش سعی میکنم در مورد مخزن وردپرس دقیق توضیحاتی رو ارائه دهیم بعد از این که جواب وردپرس چیست رو دادیم سوال بعدی که شاید در مورد وردپرس پرسیده شود مخزن وردپرس چیست و اینکه اصلا به چه دردی میخورد است.. در بخش بالا گفتیم یکی از ویژگی های وردپرس قابلیت توسعه توسط کاربران است. یعنی کاربران و علاقمندان وردپرس میتوانند برای این سیستم پلاگین و قالب درست کنند. خوب باید یک جای باشد که کاربران این افزونه ها و قالب ها رو درست میکنند رو در اختیار دیگران قرار دهند. خود سایت وردپرس یک مخزن رو آماده کرده که کاربران و برنامه نویس های وردپرس میتوانند پلاگین و قالب هایی که طراحی و برنامه نویسی کرده اند را با نام خود در این سایت منتشر کنند.


یعنی شما میتوانید اگر افزونه و قالبی درست کردید و به اشتراک بگذارید کافیه وارد سایت اصلی وردپرس شوید و بعد ثبت نام این قالب یا پلاگین رو برای استفاده همه در سایت منتشر کنید.

سعی کردم در این مقاله جواب سوال (وردپرس چیست) رو بدم که خیلی از کاربران پرسیده بودند. در کنار جواب این سوال در مورد ویژگی های وردپرس بیشتر صحبت کنیم و در ادامه در مورد مخزن وردپرس هم صحبت کردیم ان شالله با خواندن این مقاله با وردپرس بیشتر آشنا شده باشید. در صورتی که میخواهید وردپرس را دانلود کنید میتوانید از طریق صفحه دانلود وردپرس اقدام کنید. اگر هم به دنبال آموزش وردپرس هستید پیشنهاد میکنم پیشنهاد پایین رو دنبال کنید.

پیشنهاد ویژه ما:
پیشنهاد میکنم حتما در دوره رایگان قدم صفر کسب و کار اینترنتی شرکت کنید و مبانی راه اندازی کسب و کار آنلاین رو فرا بگیرید.

صفحه اصلی آموزش جامع وردپرس

منبع :  wpsho.com
آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها