سرور و کاربردهای مهم آن

  شکوفه یوسفی      1      آموزش های سی پنل -

سرور ها از این جهت که راس ارتباطی در شبکه هستند ازاهمیت ویژه ای برخورداند و موارد استفاده آن ها کنترل، مدیریت،میزبانی و .... می باشد . در این مطلب  سرور و کاربردهای ان در میزبانی وب (سرورها معمولا به دو مدل سرور اختصاصی و سرور مجازی هستند) را بررسی خواهیم کرد در ادامه با فراویر همراه باشید.

سرور چیست و به چه منظوری استفاده می شود؟

در بحث میزبانی وب ، سرور معمولا یک کامپیوتر قدرتمند به لحاظ سخت افزاری است که بواسطه یکسری ملزومات قادر است یک یا چندین سایت را میزبانی نماید. این سرورها معمولا در مکانی به نام دیتاسنتر نگهداری می شوند. سرور در شبکه دیتاسنتر به اینترنت بسیار پایدار و سریع وصل می شود تا بتواند کارایی مناسبی داشته باشد. همچنین آی پی اختصاصی بر روی آن ست می شود تا در دسترس عموم در سطح اینترنت باشد. پس از اینکار معمولا اقدامات مورد نیاز دیگر نظیر نصب سیستم عامل، پیکربندی و … بصورت Remote و از راه دور قابل انجام خواهد بود. اگر سرور بصورت کلی و واحد در اختیار گرفته شود به آن سرور اختصاصی و اگر سرور مورد نظر با ابزارهای نرم افزاری خاصی به چند بخش تقسیم شود هر بخش از آن را سرور مجازی می گویند. در واقع سرور مجازی بصورت نرم افزاری از سرور اختصاصی گرفته می شود.

برای اینکه هر سرور مجازی بتواند در سطح وب در دسترس باشد می بایست برای آن آی پی اختصاص داد که اینکار معمولا توسط عامل نرم افزاری در ارتباط با شبکه داخلی دیتاسنتر قابل تخصیص و انجام است.

تشریح روند آماده سازی سرور در دیتاسنتر

همانطور که گفته شد معمولا و غالبا سرور یک کامپیوتر قدرتمند است. بدلیل اینکه فضای مورد نیاز برای سرورها زیاد نباشد اغلب آنها را در کیس های کوچک جمع آوری می کنند که بیشتر سرور ها در رک تنها به یک یونیت نیاز داشته باشد. توجه داشته باشید که یونیت ردیفی از فضای اتافک رک می باشد. هر یونیت در رک مقدار 4.445 سانتی متر ارتفاع است. در شکل زیر اندازه ها بصورت اینچ آورده شده است. توجه داشته باشید که هر اینچ 2.54 سانتی متر می باشد. برای مثال اگر بخواهید اندازه ارتفاع یک یونیت را به سانتی متر بدست آورید می بایست 1.75 را در 2.54 ضرب نمایید

در شکل زیر می توان تصور و درک بهتری از یونیت های رک داشت.

معمولا سرورها به دو حالت اجاره ای یا کولو در دیتاسنتر استفاده می شوند. در حالت اجازه ای، مالکیت سرور در اختیار دیتاسنتر بوده و در حالت کولو مالکیت سرور در اختیار ماست اما فضا و امکانات دیتاسنتر برای آن استفاده می شود که قطعا هزینه کمتری در مقایسه با حالت اجاره ای خواهد داشت. پس از خرید یا اجاره سرور و قرارگیری آن در رک، بواسطه سیستم های اتوماسیون نرم افزاری، پیکربندی برای ثبت و قابل استتفاده بودن سرور انجام می گیرد. موارد دیگر نیز در ادامه بواسطه ی سیستم نرم افزاری تحت وب در اختیار ما خواهد بود. معمولا برای اقدامات دیگر نیازی به دسترسی فیزیکی به سرور نیست و بصورت ریموت قابل انجام است. همچنین لازم به ذکر است در مواقعی که سرور دچار مشکل شود و در دسترس نباشد می توان توسط عوامل ارتباطی دیتاسنتر و از طریق آن شبکه به سرور دسترسی داشت. معمولا اگر مشکل نرم افزاری باشد می توان آنرا با سیستم نرم افزاری حل کرد و در صورت وجود اشکال سخت افزاری می بایست گزارش آنرا به دیتاسنتر داد تا نسبت به تعویض آن اقدام شود

آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها