آموزش نصب ابزارک و مدیریت آن در وردپرس

  شکوفه یوسفی      4      وردپرس -

در این بخش از سری مطالب آموزش وردپرس در فراویر با آموزش مدیریت ابزارک در وردپرس در خدمت شما کاربران گرامی خواهیم بود.

در این مطلب با موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهیم  :
 توضیحاتی در مورد ابزارک وردپرس
نصب ابزارک در وردپرس
 مدیریت ابزارک در وردپرس

مدیریت ابزارک در وردپرس
ابزارک وردپرس چیست؟


اولین سوالی که در مورد ابزارک ها ذهن کاربر رو معطوف خود می کند ابزارک وردپرس چیست؟ است، ابزارک یا ویجت بخش مهمی از وبسایت وردپرسی می باشد که با استفاده از آن میتوانید امکانات فراوان و جالبی به سایت اضافه کنید. معمولا این امکانات بیشتر به سایدبار (ستون کنار سایت) یا فوتر اضافه می شود. البته از ابزارک ها در چه مکان هایی استفاده کنید بستگی به قالب شما دارد. باید ببینید آیا قالب وردپرس شما از ابزارک پشتیبانی می کند یا نه، معمولا اکثر قالب های وردپرس آماده و خارجی که به فارسی تبدیل می شوند از ابزارک پشتیبانی میکنند و میتوانید از طریق این ابزارک ها بخش های متفاوتی به قالب خود اضافه کنید. این امکانات می تواند : تقویم، بخش ثبت نام، لیست، آخرین نظرات، آخرین مطالب، دسته ها، برچسب ها، جعبه جستجو و … باشد.
 

اموزش تصویری دسترس به ابزاک وردپرس


 از منوی نمایش، گزینه ابزارک ها رو انتخاب کنید تا وارد بخش ابزارک های وردپرس شوید مانند تصویر زیر:

ابزارک وردپرس چیست؟

بعد از اینکه وارد زیر منوی ابزارک ها شدید با صفحه ای مانند تصویر زیر رویرور می شوید:

دسترسی به ابزارک های وردپرس

در این صفحه گزینه های متفاوتی وجود دارد.

محدوده ابزارک :
در این قالب که روی سایت ما وجود دارد، فقط بخش سایدبار ابزارک پذیر می باشد که میتوانید از ابزارک ها در دسترس در این جعبه استفاده کنید.

ابزارک های در دسترس :
به صورت پیش فرض خود وردپرس تعدادی ابزارک در اختیار شما قرار میدهد که میتوانید از آن ها در سایدبار و فوتر سایت خود استفاده کنید.

آموزش نحوه استفاده از ابزارک ها در قالب :
برای اضافه کردن ابزارک به سایدبار ( ستون کنار ) ابزارک مورد نظر رو با موس بگیرید و داخل جعبه ی محدوده ابزارک بذارید یا به قول معرفو درگ اند دراپ کنید.در تصویر زیر ما دو ابزارک جستجو و تقویم رو به سایدبار اضافه کردیم :

اضافه کردن ابزارک وردپرس به سایدبار

وقتی این دو ابزارک رو به بخش سایدبار اضافه میکنیم در بخش ظاهر سایت این دو ابزارک اضافه شده است مانند تصویر زیر :

نمایش ابزارک در قالب وردپرس

آموزش حذف ابزارک از سایدبار:


کافیه روی ابزارک کلیک کنید تا ابزارک رو به پایین باز شود و در بخش پایین گزینه پاک کردن رو بزنید تا ابزارک مورد نظر از بخش سایدبار حذف شود مانند تصویر زیر:

حذف ابزارک از سایدبار

چگونه اسم ابزارک را تغییر دهیم  :
 روی ابزارک کلیک کنید تا ابزاک باز شود و از بخش نام اسم ابزاک رو رو بنویسید و از بخش پایین ذخیره رو بزنید تا اسم مورد نظر ذخیره شود. مانند تصویر زیر:

تغییر اسم ابزارک در وردپرس

بعد از ذخیره کردن وقتی وارد سایت می شوید متوجه تغییر اسم ابزارک مورد نظر می شوید مانند تصویر زیر:

تغییر اسم ابزارک

ابزارک های وردپرس:


سعی میکینم به صورت دقیق کل ابزارک ها رو معرفی کنیم تا در صورت نیاز از این ابزارک ها استفاده کنید. (ابزارک هایی که هنگام نصب وردپرس روی وردپرس قرار دارند. در صورتی که قالب وردپرس حرفه ای استفاده کنید تعداد این ابزارک ها و محیط های ابزارک پذیر بیشتر می شود.)

معرفی ابزارک های وردپرس

جستجو:
هر سایتی به بخش جستجو نیاز دارد شما میتوانید از طریق ابزارک جستجو، در سایدبار سایت یک جعبه جستجو داشته باشید.

RSS:
بعضی وقت ها میخواهید آخرین مطالب یک سایت یا حتی سایت خود را در سایدبار داشته باشید که میتوانید اطلاعات RSS  رو بدید تا در سایدبار نمایش داده شود. معمولا آدرس RSS هر سایت این شکلی می شود: http://faravir.com/feed/

HTML سفارشی:
با استفاده از این ابزارک می توانید کدهای HTML و CSS بنویسید و خروجی در سایدبار نمایش داده شود. مثلا کد یک دکمه رو بنویسید و در خروجی دکمه نمایش داده می شود. برای یادگیری HTML و CSS می توانید از بسته آموزش طراحی وب استفاده کنید.

ابربچسب:
قبلا در مورد برچسب ها صحبت کردیم (مقاله مدیریت برچسب ها در وردپرس رو مطالعه کنید.) بعضی برچسب ها رو زیاد استفاده کردید در سایت که به عنوان ابر برچسب معروف هستند. مثلا در سایت وردپرسی شو، از آموزش وردپرس زیاد استفاده شده این می شود ابر برچسب سایت وردپرسی شو، اگر خواستید این ابر برچسب های رو در سایدبار داشته باشید می توانید از این ابزارک استفاده کنید.

اطلاعات:
اگر خواستید اطلاعاتی مانند ورود، پیگیری نوشته های با RSS و این مدل اطلاعاتی رو در سایدبار داشته باشید می توانید از ابزارک اطلاعات استفاده کنید.

بایگانی:
بعضی وقت ها میخواهیم کاربران بر اساس آرشیو و بایگانی ماهانه به مطالب ما دسترسی داشته باشند میتوانید از این ابزارک استفاده کنید. (این ابزارک بر اساس ماهای میلادی کار میکند.)

بایگانی شمسی:
اگر ابزارک همانند ابزارک بایگانی کار میکند فقط آرشیو و بایگانی این ابزارک بر اساس تاریخ شمسی است.

برگ ها:

در مورد برگه ها در مقاله آموزش کار با برگه ها در وردپرس صحبت کردیم اگر خواستید برگه ها رو در سایدبار و بخش ابزارک ها داشته باشید از این ابزارک استفاده کنید.

تصویر:
اگر خواستید یک تصویر در بخش سایدبار و ابزارک ها داشته باشید میتوانید از این ابزاک استفاده کنید. کافیه ابزارک رو اضافه کنید و عکس رو داخل خودش آپلود کنید.

تقویم:
اگر خواستید یک تاریخ میلادی در سایدبار داشته باشید از این ابزارک استفاده کنید.

تقویم شمسی:
اگر از تاریخ میلادی خوشتون نیومد و دوست داشتید یک تقویم شمسی داشته باشید میتوانید از این ابزارک استفاده کنید.

دسته ها:
در مورد دسته ها در مقاله دسته بندی نوشته ها در وردپرس صحبت کردیم. اگر خواستید در بخش سایدبار و ابزارک ها دسته ها رو داشته باشید از این ابزارک استفاده کنید.

صوت:
بعضی وقت ها میخواهید یک پادکست یا فایل صوتی در سایدبار و بخش ابزارک ها داشته باشید. می توانید از این ابزارک استفاده کنید. کافیه ابزارک رو به بخش مربوطه اضافه کنید بعد فایل مورد نظر رو آپلود کنید.

فهرست راهبری:
اگر خواستید در بخش سایدبار فهرست داشته باشید میتوانید از این ابزارک استفاده کنید. اگر نمیدونید فهرست چی هستش پیشنهاد میکنم مقاله مدیریت فهرست ها در وردپرس را مطالعه کنید.

متن:
در مورد اضافه کردن صوت و عکس به سایدبار و بخش ابزارک صحبت کردیم، اگر خواستید متن اضافه کنید میتوانید از ابزارک متن استفاده کنید.

نوشته های تازه:
اگر میخواهید آخرین نوشته های سایت رو در بخش سایدبار داشته باشید میتوانید از ابزارک نوشته های تازه استفاده کنید. در این بخش میتوانید تعداد نوشته ها رو هم مشخص کنید.

ویدئو:
بعد از معرفی ابزارک های صوت، عکس و متن، برای اضافه کردن ویدئو می توانید از این ابزارک استفاده کنید.

گالری:
در بخش بالا گفتیم اگر میخواهید عکس اضافه کنید میتونستید از ابزارک تصویر استفاده کنید. حال اگر خواستید تعداد عکس اضافه کنید و به صورت گالری داشته باشید میتوانید از ابزارک گالری استفاده کنید.

آخرین دیدگاه ها:
اگر خواستید آخرین دیدگاه های و نظرات (مقاله: مدیریت دیدگاه ها در وردپرس) مطالب سایت خود رو در سایدبار داشته باشید می توانید از این ابزارک استفاده کنید. می توانید تعداد نظراتی که نمایش داده شود رو مشخص کنید.

صفحه اصلی آموزش جامع وردپرس

منبع :  wpsho.com
آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها