آموزش  تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

  شکوفه یوسفی      4      وردپرس -

در این بخش از سری مطالب آموزش وردپرس در فراویر با آموزش  تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس در خدمت شما کاربران گرامی خواهیم بود.


تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

قبل از اینکه در مورد تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس صحبت کنیم باید ابتدا بدونیم پیوند یکتا چیست و به چه کاری می آید بعد در مورد تنظیمات آن صحبت کنیم. 

پیوند یکتا چیست
یکی از موضوعاتی که به شدت برای یک سایت مهم و حیاتی است بحث پیوندها یا همان آدرس صفحه است. ابتدا باید بگویم پیوند چیست، پیوند یا لینک، آدرس صفحات در وب می باشند. هر سایت از تعداد زیادی از پیوندها (لینک) تشکیل شده است. کاربری برای دسترسی به یک صفحه خاص باید آدرس آن را در بخش آدرس بار مرورگر خود وارد کند تا بتواند به آن صفحه دسترسی داشته باشد. مثلا برای دسترس به آموزش نصب وردپرس باید مثل تصویر زیر آدرس یا پیوند یکتای آن را در آدرس بار مرورگر وارد کنید تا به آن دسترسی داشته باشید:

پیوند یکتا چیست

تعریف: کلمه و اصطلاح پیوند یکتا از کلمه Permalink گرفته شده است. Perma که در ابتدای این کلمه آمده است از کلمه permanent به معنی پایدار و همیشگی و Link هم به معنای پیوند است. حال این دو کلمه رو کنار هم بذاریم و به عبارت پیوند یکتا می رسیم، که یکتا بودن آن به دلیل همیشگی بودن آن است. همیشگی بودن یک آدرس یا پیوند از سایت برای این است که برای پیوندهای صفحات دیگر وب، که به صفحه ای از سایت شما مرتبط می شوند، مشکلی ایجاد نشود.

تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس
برای دسترسی به صفحه تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس، باید از منوی تنظیمات، زیر منوی پیوندهای یکتا رو بزنید تا وارد صفحه تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس شوید مانند تصویر زیر:

منوی تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

بعد از اینکه گزینه پیوندهای یکتا رو زدید وارد صفحه تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس می شوید مانند تصویر زیر:

صفحه تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس

۱- راهنما: وقتی که دکمه راهنما رو میزنید یک صفحه باز می شود که اطلاعات کلی در مورد این صفحه و توضیحاتی در مورد تنظیمات میدهد و چند لینک مفید با عناوین مستندات درباره تنظیمات پیوند یکتا، مستندات درباره استفاده از پیوند یکتا و انجمن پشتیبانی رو معرفی کرده است.

تنظیمات عمومی
۲- ساده: اولین گزینه تنظیمات پیوند یکتا، حالت ساده است پیوندی مانند: http://www.site.com/?p=123 برای نوشته و مطالب شما می سازد. این روش بر اساس شناسه (iD) کار میکند و بعد از علامت سوال شناسه مطلب رو میزند. به هیچ عنوان این پیوند توصیه نمی شود.

۳- روز و نام: در این پیوند بعد از اسم سایت، سال، ماه، روز و نام نوشته را در ساختار پیوند و آدرس صفحه قرار میدهد. این مدل از مدل ساده بهتر است اما باز مشکل دارد. معمولا این مدل برای سایت های خبری خیلی خوب است.

۴- ماه و نام: در مدل ماه و نام، تقریبا شبیه مدل روز و نام است با این تفاوت که دیگر روز رو در ساختار پیوند قرار نمیدهد و فقط سال، ماه و نام نوشته قرار دارد.

۵- عددی: در این مدل از پیوند یکتا، فقط شماره شناسایی وجود دارد و یکی از بدترین پیوندهای یکتا است. چون نام نوشته در آن وجود ندارد. اصلا از این پیوند یکتا استفاده نکنید.

۶- نام نوشته: میتوان گفت بهترین مدل پیوند یکتا برای نوشته ها، همین مدل نوشته است. که بعد اسم سایت نام نوشته رو نشون میدهد و ساختار عالی برای سئو دارد.

۷- ساختار دلخواه: اگر مدل ساختار دلخواه رو بزنید باید خودتان بر اساس نیاز، یک ساختار جدید ایجاد کنید. برای ساخت ساختار جدید پیوند یکتا کافیه بر روی برچسب های مشخص شده کلیک کنید تا اضافه شود.

معرفی برچسب های پیوند یکتا:
%year% : سالی که نوشته ارسال شده است.
%monthnum% : ماهی که نوشته در آن ماه ارسال شده است.
%day% : روزی که نوشته ارسال شده است.
%minute% : دقیقه ای که نوشته ارسال شده است.
%second% : ثانیه ای که نوشته ارسال شده است.
%post_id% : شماره آی دی یا شماره اختصاصی هر نوشته.
%postname% : نام یا عنوان نوشته. اگر عنوان نوشته همراه با فضای خالی بود، فضاهای خالی به خط تیره تبدیل می شود.
%category% : دسته ای که نوشته در آن قرار گرفته است. همچنین شامل زیر دسته ها هم می گردد.
%tag% : برچسب نوشته مورد نظر
%author% : نام نویسنده نوشته
در تعیین و تنظیم پیوند یکتا می توانید از هر کدام از موارد بالا برای ساختار بندی آدرس صفحات سایت استفاده کنید. در بین هر مورد باید علامت / گذاشته شود و همچنین در ابتدای ساختار دلخواه آدرس سایت گذاشته نشود. به یک نمونه از پیوند یکتای وردپرس که حاوی دسته های نوشته و عنوان نوشته است توجه کنید:

پیوند یکتای وردپرس۸- اختیاری: اگر خواستید برای دسته ها و برچسب ها ساختار جدید استفاده کنید می توانید از این بخش استفاده کنید. پیشنهاد میکنم به این بخش کاری نداشته باشید. 

۹- ذخیره ی تغییرات: بعد از اینکه تنظیمات پیوندهای یکتا در وردپرس را بر اساس نیاز خود تغییر دادید میتوانید از طریق دکمه ذخیره ی تغییرات، این تغییرات رو ذخیره کنید.

صفحه اصلی آموزش جامع وردپرس

آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها