آموزش دسته بندی نوشته ها و کاربردشان در وردپرس

  شکوفه یوسفی      1      وردپرس -

در این بخش از سری مطالب آموزش وردپرس در فراویر با آموزش دسته بندی نوشته ها در وردپرس در خدمت شما کاربران گرامی خواهیم بود.

در ابتدا به شما خواهیم گفت دسته ها در وردپرس چیست و چه کاربردی دارند و در ادامه به آموزش دسته بندی نوشته ها در وردپرس و نحوه کار با آنها میپردازیم .

 دسته ها و کاربردشان در وردپرس


هر سایت شامل چندین دسته مختلف است. مثلا طبق تصویر زیر این سایت شامل ۶ دسته مختلف است که کاربران بر اساس نیاز و سلیقه خودشون وارد دسته مورد نظر می شوند .اولین سوالی که در این بخش ذهن کاربر رو درگیر میکند دسته ها در وردپرس چیست و چه کاربردی دارند. هر سایتی که راه اندازی می شود برای این که بین مطالب آن مرز بندی وجود داشته باشد و سایت به صورت درست و ساختارمند پیاده سازی شود باید مطالب آن، دسته بندی شوند.. تصویر زیر رو ببینید:

دسته ها در وردپرس چیست

با توجه به عکس بالا متوجه می شوید که سایت ما دارای چندین دسته بندی است و کاربر بر اساس نیازش وارد دسته خاص می شود و بین مطالب مرز بندی وجود دارد و کاربر به راحتی دسته و مطالب مورد نظرش دست پیدا میکند.

عدم دسته بندی سایت باعث بی ساختاری و بی نظمی وبسایت می شود و مطالب، آموزش ها و محصولات در سایت گم می شوند اما اگر سایت را دسته بندی کنید علاوه بر ساختارمند شدن وبسایت، کاربر در بین مطالب سایت ما گم یا سردرگم نمی شود. تصویر زیر را ببینید تا متوجه شوید دسته بندی نوشته ها چطور باعث ساختارمند شدن وبسایت می شود :

ساختار سایت

نکته : اگر دسته بندی نوشته ها را انجام ندهید گوگل هم مثل بازدیدکنندگان سایت دچار سردرگمی می شود یا به قول معروف شما رو پیدا نمی کند و تاثیر منفی روی سئو وبسایت شما دارد.

آموزش مرحله به مرحله  دسته بندی نوشته ها در وردپرس


اگر تازه با وردپرس آشنا شدید پیشنهاد میکنم ابتدا بخش آموزش نصب وردپرس رو ببینید و بعد به سراغ آموزش کار با پیشخوان وردپرس بروید و در ادامه آموزش نوشتن مطلب در وردپرس را فرا بگیرید. وقتی نصب وردپرس تموم شود و وارد پیشخوان وردپرس می شود. از بخش سمت راست (منوهای اصلی وردپرس) از منو نوشته ها، زیر منو دسته ها رو کلیک کنید. مانند تصویر زیر :

منوی دسته بندی نوشته ها

وقتی زیر منوی دسته ها رو میزنید مانند تصویر زیر صفحه ای نمایش داده می شود :

صفحه دسته بندی نوشته ها

اولین بار که وارد این صفحه می شود فقط یک دسته با عنوان دسته بندی نشده وجود دارد که باید بر اساس سایت خودتون، دسته های مختلفی رو تعریف کنید. تعریف کردن دسته جدید کار سختی نیست.

آموزش تصویری ساخت دسته نوشته در وردپرس


در گام اول اسم دسته رو وارد میکنید در بخش نام (مثلا: موبایل) بعد در بخش نامک باید همین اسم رو به صورت لاتین وارد کنید (مثلا: Mobile) بعضی نامک رو فارسی وارد میکنند که به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود پس تا حد ممکن نامک رو لاتین وارد کنید. بعد از بخش مادر دسته، هیچ کدام رو بزنید و در بخش توضیحات هم لازم نیست چیزی وارد کنید و دکمه افزدون دسته تازه رو وارد کنید مانند تصویر زیر :

افزدون دسته تازه در وردپرس

بعد از این که دکمه افزودن نوشته تازه رو کلیک میکنید دسته مورد نظر اضافه می شود. مانند تصویر زیر :

لیست دسته ها در وردپرس

آموزش تصویری اضافه کردن زیر دسته به دسته ها در وردپرس :


شاید بخواهیم برای دسته اصلی، زیر دسته درست کنیم برای اضافه کردن زیر دسته در وردپرس باید مثل سری قبل اطلاعات رو پر کنید فقط در بخش مادر دسته، دسته اصلی مورد نظر رو انتخاب کنید. مثلا ما میخوایم زیر دسته سامسونگ رو به دسته موبایل اضافه کنیم. کافیه در بخش مادر دسته، دسته موبایل رو انتخاب کنیم و دکمه افزودن دسته تازه رو کلیک کنیم مانند تصویر زیر :

اضافه کردن زیر دسته به دسته ها در وردپرس

بعد از ساختن زیر دسته در سمت چپ صفحه، دسته و زیر دسته نمایان می شود مانند تصویر زیر :

لیست زیر دسته در وردپرس

آموزش تصویری ویرایش دسته یا زیر دسته در وردپرس:


 برای ویرایش کافیه موس رو روی دسته مورد نظر ببرید تا گزینه های ویرایش و ویرایش سریع رو ببینید. اگر خواستید دسته یا زیر دسته رو پاک کنید دکمه پاک رو بزنید تا دسته مورد نظر پاک شود. اگرم خواستید یک دسته خاص رو ببینید گزینه نمایش رو بزنید مانند تصویر زیر :

ویرایش دسته یا زیر دسته در وردپرس

در ادامه آموزش دسته بندی نوشته ها در وردپرس، بعد از این که دسته های وب سایتمون رو ساختیم. نحوه استفاده از دسته بندی نوشته ها در وردپرس چگونه است. کافیه شما یک نوشته تازه (آموزش نوشتن مطلب در وردپرس) رو باز کنید و از بخش سمت چپ از بخش دسته ها دسته مورد نظرتون رو انتخاب کنید تا مطلبی که انتشار دادید در آن دسته قرار گیرد. مانند تصویر زیر :

استفاده از دسته ها در نوشته های وردپرس

صفحه اصلی آموزش جامع وردپرس

منبع :  wpsho.com
آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها