میزبانی وب چیست

  محمد جواد دهقانی      1      لینوکس -

فراویر میزبانی وب

میزبانی وب  یا Webhosting

سرویسی است که به سازمان ها و افراد اجازه می دهد یک وب سایت یا صفحه وب را در شبکه  اینترنت بارگذاری کنند.

میزبان وب ، یا ارائه دهنده سرویس میزبانی وب، یک تجارت است که فناوری و خدمات مورد نیاز برای بالا آمدن وب سایت یا صفحه وب را در اینترنت را فراهم می آورد.

وب سایت ها و اطلاعات آنها در سرورها ذخیره میگردد. هنگامی که کاربران اینترنت می خواهند وب سایت شما را ببینند، همه ی آنها باید ، آدرس وب سایت یا دامنه خود را در مرورگر  تایپ کنند. سپس کامپیوتر آنها به سرور شما متصل می شود و صفحات وب شما از طریق مرورگر به آنها تحویل خواهد شد.

 

شما اول می بایست دامنه خود را ثبت کنید تا شرکت های وب هاستینگ بتوانند آن را میزبانی نمایند، همین الان با کمک فراویر اقدام به ثبت یک دامنه اختصاصی برای وبسایت خود نمایید.

 

انواع سرویس های هاستینگ:
انواع گوناگونی از سرویس های هاستینگ وب وجود دارند که شما می توانید از آن ها برای هاست وبسایت خود بهره مند شوید. قبل از ثبت نام در یک سرویس هاستینگ وب شما باید سعی کنید تا خدمات مورد نیاز وبسایت خود، نوع سروری که کسب و کار شما نیاز دارد، بودجه و خدماتی که یک هاست وب (میزبان وب) ارائه می دهد را به خوبی شناسایی کنید.

انواع سرویس های میزبانی وب شامل موارد زیر می باشد:

سایت ساز
هاستینگ وب اشتراکی
هاستینگ وب اختصاصی
هاستینگ فضای سرور (Collocated)
 

سرویس سایت ساز:
سرویس های سازنده وبسایت یک نوع سرویس هاستینگ وب برای افراد مبتدی می باشد، یعنی کسانی که نیاز به یک وب سایت برای خود دارند ولی فاقد دانش و مهارت های تکنیکی برای ساخت و هاست وبسایت می باشند. سرویس های وبسایت ساز از طریق یک رابط کاربری آنلاین مبتنی بر مرورگر برای شما فراهم می شود که شما می توانید بدون داشتن مهارت های لازم از آن ها برای ساختن وبسایت استفاده کنید. همچنین این سرویس، وبسایت را بدون نیاز به هرگونه راه اندازی های اضافی برای شما هاست می کند.

 میزبانی وب اشتراکی:
در سرویس میزبانی وب اشتراکی، شما و مالکین دیگر وبسایت ها به صورت مشترک از یک سرور استفاده می کنید. این اشتراک گذاری شامل سرور فیزیکی و همه نرم افزارهای کاربردی داخل آن سرور است. سرویس های میزبانی وب اشتراکی مقرون به صرفه می باشند زیرا هزینه فعالیت سرور و نگه داری از سرور بین شما و دیگر مالکین وبسایت ها تقسیم می شود. در عین حال این سرویس معایبی مانند پایین بودن سرعت و امنیت وبسایت را دارد.

میزبانی وب اختصاصی:
در سرویس میزبانی وب اختصاصی، شما یک سرور را به صورت اختصاصی در اختیار دارید. این سرویس سرعت وبسایت شما را بسیار افزایش می دهد، زیرا تمامی منابع یک سرور را بدون اشتراک گذاری با دیگر وبسایت ها به صورت کامل در اختیار دارید. در این صورت شما باید کل هزینه فعالیت یک سرور را به تنهایی بپردازید. این سرویس برای وبسایت هایی که میزان بالایی از منابع سیستمی و سطوح بالاتر از امنیت وبسایت را نیاز دارند انتخاب خوبی است.

هاستینگ فضای سرور (Collocated):
در این نوع هاستینگ، شما باید یک سرور منحصر به فرد را برای خود خریداری کنید و سپس آن را در فضای یک مرکز داده (Data Center) که امکانات لازم برای میزبانی سرور را داشته باشد قرار دهید. شما  تمامی مسئولیت مربوط به سرور را باید خودتان قبول نمایید. در این سرویس شما هیچ هزینه ای برای سرور نمی پردازید بلکه فقط هزینه فضای فیزیکی سرور و نگه داری از آن را می پردازید. از بهترین مزیت های این سرویس این است که شما بر روی وب سرور خود کنترل کامل را دارید و می توانید هرگونه اسکریپت و برنامه های کاربردی که نیاز دارید را بر روی آن نصب و راه اندازی نمایید.

وب هاستینگ ASP چیست؟
وب هاستینگ ASP به آن دسته از شرکت های وب هاستینگ اشاره دارد که از تکنولوژی ASP پشتیبانی می کنند.

 

ASP چیست؟
ASP (Active server pages) به معنای صفحات سرور پویا، صفحات HTMLی هستند که دارای اسکریپت های ASP می باشد. اسکریپت های ASP قبل از ارسال به مرورگر بازدید کننده بر روی سرور اجرا می شوند. ASP به شما اجازه می دهد تا صفحات پویا مبتنی بر پایگاه داده را ایجاد نمایید، بازدید کننده می تواند به اطلاعات پایگاه داده دسترسی داشته باشد و با اشیای صفحه تعامل پیدا کند. مانند کامپوننت های زبان جاوا.

 

ASP چگونه کار می کند؟
وقتی یک URL را در قسمت آدرس مرورگر خود وارد می کنید، شما از وب سرور درخواست می کنید تا فایل را به مرورگر کامپیوتر شما ارسال نماید. ارسال فایل به مرورگر به شیوه ای صورت می گیرد که اگر فایل به صورت HTML باشد کامپیوتر شما فایل را به همان شیوه که در سرور آپلود شده است دریافت می کند، ولی اگر فایل به صورت ASP باشد سرور ابتدا اقدام به اجرای کدهای آن نموده و سپس آن را برای مرورگر شما ارسال می کند. کدهای ASP می توانند شامل هرگونه اطلاعات مانند زمان کنونی، داده ها و غیره باشند.

چگونه یک هاست ASP پیدا کنیم؟
برای پیدا کردن هاست ASP باید یک هاست را جستجو کنید که وب سایت شما را بر روی ویندوز سرور (مایکروسافت) میزبانی کند. این یک راه مطمئن و پایدار برای میزبانی صفحات ASP شما می باشد زیرا بیشتر کامپوننت های ASP ویژه کار با ویندوز می باشند. در صورتی که وبسایت شما از پایگاه داده SQL و Access استفاده می کند، باید اطمینان حاصل کنید که هاست شما از این پایگاه های داده که وبسایت شما نیاز دارد پشتیبانی می کند.

سرویس دهنده نام دامنه (DNS):
هر کامپیوتر بر روی شبکه اینترنت دارای یک آدرس منحصر به فرد اختصاصی به نام آی پی (IP) می باشد. یک آی پی آدرس استاندارد به این شیوه است. 94.130.67.184

بسیار مشکل است که آی پی آدرس همه وبسایت هایی را که هر روز از آن ها دیدن می کنیم را در ذهن خودمان نگه داریم. به خاطر سپردن کلمات بسیار آسان تر از رشته ای از اعداد می باشد. اینجاست که نام دامنه اهمیت پیدا می کند، زمانی که شما می خواهید از بک وبسایت دیدن کنید، آدرس URL آن وبسایت تنها چیزی است که لازم است بدانید. کامپیوترها تنها می توانند اعداد را به خاطر بسپارند و DNS به ما کمک می کند تا URL  را به یک آی پی آدرس که کامیوتر آن را می شناسد تبدیل نماییم.

زمانی که شما آدرس faravir.com را در داخل مرورگر خودتان تایپ می کنید، مرورگر نخست نیاز دارد تا آی پی آدرس www.faravir.com را به دست آورد. مرورگر برای پرس و جوی موقعیت سروری که صفحه وب در آن قرار دارد به یک سرور DNS وصل می شود. سرورهای DNS به عنوان یک دایرکتوری سرویس دهنده آی پی آدرس عمل می کنند.

همانطور که در دفترچه تلفن های قدیمی با در اختیار داشتن نام یک شخص یا شرکت و با مراجعه به دفترچه تلفن شماره تلفن و آدرس آن را پیدا می کردیم.

وب هاستینگ ویندوز یا وب هاستینگ لینوکس، کدام یک را باید انتخاب کنیم؟
حقیقت ماجرا این است که هر دو پلاتفرم وب سرور ویندوز و وب سرور لینوکس در عمل مشابه هم هستند. بستگی به این دارد که شما چه نوع هاستینگی را نیاز دارید و کار با کدام یک برای شما راحت تر است. این دو پلاتفرم در هزینه، سادگی استفاده، کارایی و پایداری با هم متفاوت هستند. به طوری که وب هاستینگ ویندوز از وب هاستینگ لینوکس پر هزینه تر است.

لینوکس:
وب سرور لینوکس به اسکریپت های نوشته شده در PHP، Perl، Python و دیگر زبان هایی که از یونیکس بر گرفته شده اند اجازه اجرا می دهد. این وب سرور معمولا از پایگاه های داده MySQL و PostgreSQL پشتیبانی می کند.

ویندوز:
وب سرور ویندوز به اسکریپت های ASP اجازه اجرا می دهد و از استفاده کننده های .net و دیگر تکنولوژی های مایکروسافت به خوبی پشتیبانی می کند.

اگر وبسایت شما نیازی به پشتیبانی از اسکریپت نویسی ندارد باید وب هاستینگ لینوکس را انتخاب نمایید زیرا استفاده از آن کم هزینه تر است. ولی اگر وبسایت شما نیاز به اسکریپت نویسی و پایگاه داده دارد باید پلاتفرمی را انتخاب کنید که تکنولوژی مورد استفاده شما را به خوبی پشتیبانی نماید.

امکانات سرویس هاستینگ:
در زیر امکانات پایه ای یک سرویس هاستینگ نشان داده شده است:

فضای دیسک:
تمامی اکانت های هاستینگ یک میزان معین از فضای دیسک را در اختیار شما قرار می دهند که می توانید برای ذخیره کردن فایل های وبسایت خود از آن استفاده کنید. بهتر است به خوبی تخمین بزنید که برای وظایف گوناگون وبسایت چه چیزی را نیاز خواهید داشت و چه میزان فضا برای ذخیره سازی ایمیل های خودتان، فایل های وبسایت، پایگاه داده و... نیاز خواهید داشت. با تفکیک نمودن فضاهای ذخیره  سازی مورد نیاز خود شما بهتر می توانید میزان فضایی که باید در اختیار داشته باشید را تخمین بزنید.

ایمیل اکانت ها
ایمیل اکانت ها یکی از امکانات رایج وب هاستینگ می باشند، به خصوص اگر شما یک دامنه را هاستینگ می کنید. سه نوع اصلی از ایمیل اکانت ها وجود دارند که شامل PoP3 ، forwarding ، aliases  می باشد.

ایمیل اکانت های POP3 صندوق های پستی سنتی می باشند. در این سرویس شما برای ذخیره کردن ایمیل های خود یک فضا بر روی سرور دارید، همواره شما می توانید از یک برنامه ایمیل برای دانلود پیام های خود استفاده نمایید.
ایمیل اکانت های forwarding زمانی مفید هستند که شما سرویسی برای فیلتر نمودن ایمیل ها از یک شرکت دیگر را به کار بگیرید. در این حال به جای ذخیره شدن ایمیل ها بر روی میل سرور شما، ایمیل ها به یک آدرس ایمیل دیگر هدایت می شوند.
ایمیل اکانت های aliases مشابه ایمیل اکانت های forwarding می باشند. برخی از هاست به شما اجازه می دهند تا یک ایمیل مستعار بر روی آن ها داشته باشید، این ایمیل اغلب برای جمع آوری ایمیل های ارسالی به آدرس ایمیلی که توسط میل سرور شناسایی نشده است، استفاده می شود.
FTP Access
بعد از ایجاد فایل صفحه وب بر روی کامپیوتر، شما باید آن فایل را به درون وب سرور خود انتقال دهید. فایل ها از طریق پروتکل FTP به درون سرور منتقل می شوند.

آیا می توان از کامپیوتر شخصی به عنوان هاست وبسایت خود استفاده کرد؟
بله، شما می توانید از کامپیوتر شخصی خودتان به عنوان یک هاست برای میزبانی سایت خود در شبکه اینترنت استفاده کنید. اما قبل از انجام این کار محدودیت هایی وجود دارند که شما باید آن ها را در نظر داشته باشید.

شما باید یک نرم افزار وب سرور را بر روی کامپیوتر خود راه اندازی نمایید. این نرم افزار به کاربران اینترنت اجازه می دهد تا به فایل های وبسایت بر روی کامپیوتر شما دسترسی پیدا کنند.
ارائه دهنده خدمات اینترنی شما از اجرای وبسایت بر روی کامپیوتر خانگی شما پشتیبانی می کند. ولی باید سعی کنید تا سهم پهنای باند خودتان را به خوبی بررسی نمایید.
کامپیوتر شما باید همیشه روشن باشد. در صورت خاموش شدن یا راه اندازی مجدد (Reboot) کامپیوتر، وبسایت شما از دسترس خارج خواهد شد.
در صورتی که اتصال به اینترنت خانگی شما برای سرویس دهی صفحات وب طراحی نشده باشد، سرعت بارگزاری وبسایت شما بسیار کند خواهد بود.
میزبانی وب اشتراکی یا میزبانی وب اختصاصی، کدام مورد بهتر است؟
قبل از اینکه تصمیم به انتخاب یک نوع از این هاستینگ ها نمایید باید نیازهای هاستینگ خود را به خوبی مشخص نمایید. به شیوه ای که خدمات هاستینگ اشتراکی و اختصاصی در مواردی مانند  کارایی و هزینه با هم متفاوت هستند.

هاستینگ اشتراکی:
در محیط هاستینگ اشتراکی، چندین وبسایت در یک وب سرور قرار داده شده اند. خدمات این نوع هاستینگ ارزان تر است و هزینه های شما را کاهش می دهد. محدودیت هایی شامل فضای ذخیره سازی، پهنای باند وکارایی وب سایت تا حد زیادی به نیازهای وبسایت های دیگر وابسته است، زیرا شما از تمامی منابع سرور به صورت مشترک استفاده می کنید. این نوع سرویس هاستینگ وب برای وب سایت هایی که مقدار زیادی پهنای باند، فضای دیسک و مصرف CPU را لازم دارند مناسب نیست.

هاستینگ اختصاصی:
در محیط هاستینگ اختصاصی، وب سایت شما به تنهایی بر روی یک سرور اختصاصی میزبانی میشود. از آن جا که شما هیچ یک از منابع را به صورت مشترک با وبسایت های دیگر استفاده نمی کنید، تنها محدودیت شما مربوط به محدودیت سرور است. این نوع سرویس هاستینگ وب برای کسانی که می خواهند یک وبسایت محبوب را که مقدار زیادی فضای دیسک و پردازش CPU را لازم دارد بسیار مناسب است.

هاستینگ وب موضوعی گسترده و تا حدودی هم پیچیده است و ما در این مقاله سعی کردیم آن را شیوه ای ساده برای شما بیان کنیم و سوالاتی که اغلب برای افراد در هنگام کار با هاست وب به وجود می آید را جواب دهیم. الان نوبت شماست تا با ارائه نظرات خود و دانشی که در این خصوص دارید این مقاله را کامل تر نمایید. لطفا نظرات خود را در دیدگاه کاربران بنویسید.

اکثر شرکت های میزبانی نیاز دارند که دامنه خود را در اختیار داشته باشید تا بتوانید با آنها بجنگید. اگر شما یک دامنه ندارید، شرکت های میزبانی به شما کمک خواهند کرد که یکی را خریداری کنید.

در اینجا برخی از ویژگی های شما باید از ارائه دهنده میزبانی خود انتظار داشته باشید:
حساب های ایمیل همانطور که قبلا ذکر شد، اکثر میزبان های میزبانی نیاز به کاربران دارند که نام دامنه خود را داشته باشند. با نام دامنه (به عنوان مثال www.yourwebsite.com) و ویژگی های حساب ایمیل ارائه شده توسط شرکت میزبانی شما، می توانید حساب های ایمیل دامنه ایجاد کنید (به عنوان مثال yourname@yourwebsite.com).

FTP Access استفاده از FTP به شما امکان می دهد فایل ها را از رایانه محلی خود به سرور وب خود آپلود کنید. اگر وب سایت خود را با استفاده از فایل های HTML خودتان بسازید، می توانید فایل ها را از رایانه خود به سرور وب از طریق FTP انتقال دهید و اجازه دهید وب سایت شما از طریق اینترنت دسترسی پیدا کند.

وردپرس پشتیبانی وردپرس یک ابزار ایجاد وب سایت آنلاین است. این یک وبلاگنویسی قدرتمند و سیستم مدیریت محتوا وب سایت است که یک راه مناسب برای ایجاد و مدیریت وب سایت است. وردپرس قدرت بیش از 25٪ از وب سایت ها را در اینترنت دارد. بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی به موقع به شما خواهند گفت اگر برنامه های خود را وردپرس سازگار یا نه. الزامات ساده برای میزبانی وب سایت های وردپرس شامل: نسخه پی اچ پی 7 یا بیشتر؛ MySQL نسخه 5.6 یا بالاتر.


اگر تصمیم به ایجاد و میزبانی وب سایت خود با Website.com دارید، علاوه بر دسترسی به سازنده کشیدن و رها کردن سایت، می توانید یک دامنه سفارشی، آدرس ایمیل و میزبانی وب را به یک اشتراک اضافه کنید.

اگر شما مایل به ساخت وب سایت خود از طریق برنامه نویسی یا یک ابزار CMS مانند وردپرس هستید، چند سرویس دهنده میزبانی وب را براساس ویژگی ها و قیمت آن ها ارائه می دهیم

مشاهده پلان ها : اینجا

آموزش قبلی آموزش بعدی

دسته بندی
آموزش ها